Obowiązkiem każdego leadera, dyrektora, czy kierownika jest skuteczne motywowanie pracowników do pracy oraz kreowanie w tym celu różnorodnych systemów motywacyjnych. Usatysfakcjonowany pracownik czujący, że jest integralną częścią firmy pracuje chętniej i bardziej efektywniej. Powodów niezadowolenia pracownika z pracy może być wiele i nie chodzi tu tylko o niskie zarobki, wprawdzie wysokie zarobki są jednym z kluczowych motywatorów do pracy, ważne są również dodatkowe benefity pozapłacowe takie jak oferują np. banki dla swoich pracowników (różnorodne karnety na basen, siłownie, prywatna opieka medyczna, służbowy telefon, laptop, samochód etc. )
Pozapłacowym benefitem jaki możemy zaoferować swoim pracownikom jest również stworzenie zintegrowanego zespołu oraz dobrej atmosfery w pracy. Jest to bardzo ważne gdyż pracownik, który czuje się dobrze w biurze chętniej przychodzi do pracy, pracując bardziej efektywnie i wiąże swoje plany z firmą na dłużej. Integracja zespołu i stworzenie dobrej atmosfery pozostają w rękach leadera, który musi szukać skutecznych sposobów na realizację tego celu.
Leader powinien właściwie wyznaczać cele zarówno poszczególnym pracownikom jak i całemu zespołowi oraz weryfikować osiągane przez swój zespół wyniki.
Dobry team leader musi posiadać wiedzę na temat sposobów motywowania i integrowania pracowników. Jest kilka sprawdzonych sposobów dzięki którym zespół staje się bardziej zintegrowany i zmotywowany do pracy, wśród nich możemy wyróżnić zorganizowanie wspólnego wyjścia do restauracji, klubu na kręgle np. po osiągnięciu w danym miesiącu dobrych wyników sprzedażowych. Pracownicy tworzący zespół mogą lepiej się poznać, a przy tym otrzymują nagrodę za dobre wyniki co dodatkowo zmotywuje ich do efektywnej pracy w kolejnym miesiącu.
Innym sposobem są odpowiednio wcześniej zaplanowane wyjazdy integracyjne na których team leader może zorganizować wiele ciekawych i łączących zespół gier i zabaw integracyjnych.
Ważnym elementem wchodzącym w skład zadań jakie powinien realizować dobry team leader jest organizowanie szkoleń dla swojego zespołu. Dobry pracownik to pracownik stale podnoszący swoją wiedzę, rozwijający się, będący na czasie ze wszystkimi zmianami i nowinkami pojawiającymi się w firmie i w danej branży.
Bardzo dobrym sposobem na wzrost efektywności pracy całego zespołu jest również organizowanie spotkań na których leader prowadzi tzw. burzę mózgów. Pracownicy przedstawiają swoje pomysły, opinię oraz zdanie jakie mają na różnorodne tematy, wskazane przez team leadera.

Stosując powyższe sposoby motywowania poszczególnych pracowników do pracy oraz całego zespołu, satysfakcjonujące pracowników zarobki i wiele benefitów pozapłacowych z pewnością pomoże zbudować efektywny zespół.

Zostaw odpowiedź