Jest wiele mitów dotyczących prowadzenia firmy. Wiele osób, które chcą zostać przedsiębiorcami posiadają często błędne informacje i przekonania dotyczące działalności gospodarczej. Obalamy 4 najczęściej pojawiające się mity dotyczące prowadzenia firmy.
Polacy są narodem niezwykle przedsiębiorczym, chętnie otwieramy własne firmy, ale niestety równie często posiadamy błędne myślenie na temat prowadzenia biznesu, stajemy się niejednokrotnie specjalistami w tej dziedzinie, nie mając o prowadzeniu firmy tak naprawdę pojęcia. Wiedzę swoją opieramy na mitach, które my postaramy się obalić.

Mit pierwszy – posiadając dobry pomysł, biznes plan nie jest nam do niczego potrzebny
Nawet najlepszy pomysł nie przyniesie nam oczekiwanych korzyści bez stworzenia właściwego planu działania. Oczywiście posiadanie dobrego pomysłu jest niezbędne, aczkolwiek niezwykle ważne jest opracowanie odpowiedniego planu działania dla naszej firmy, który powinien działać już przed wprowadzeniem w życie naszego pomysłu. Posiadając dobry biznes plan nasza firma ma większe perspektywy na rozwój i osiągnięcie satysfakcjonującego nas poziomu zysków. Dzięki temu nie będziemy musieli do firmy dokładać co niestety jest bardzo często spotykane wśród przedsiębiorców, którzy mają błędne myślenie, iż biznes da się prowadzić bez opracowanego wcześniej planu działania.

Mit drugi – jeżeli posiadamy dobry produkt to konkurencji dla nas nie istnieje
Posiadanie dobrego produktu w dzisiejszych czasach nie powoduje, że jesteśmy lepsi od naszej konkurencji, gdyż jest to warunek konieczny jaki musi spełnić również nasza konkurencja, żeby w ogóle istnieć na rynku. Kilkanaście lat temu posiadanie dobrego produktu z pewnością wystarczyłoby nam, aby nasza firma przyniosła nam pożądany poziom zysków ze sprzedaży, niestety w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe. Doskonałym przykładem na to jest rynek sprzedaży telefonów komórkowych. Firmy stale prześcigają się stosując coraz to nowsze rozwiązania technologiczne oraz korzystają z coraz to nowszych rozwiązań marketingowych dla reklamowania swoich produktów.

Mit trzeci – otwarcie firmy wiąże się z wysokim kosztami
Samo założenie działalności gospodarczej praktycznie nie wiąże się z poniesieniem żadnych kosztów, takowe mogą pojawić się w związku z rejestracją firmy będącej płatnikiem VAT.

Mit czwarty – posiadając własną firmę, musimy się przyzwyczaić do częstego odwiedzania Urzędu Skarbowego
W przypadku przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników i nie są VAT-owcami tylko płatnikami podatku dochodowego są zobowiązani złożyć dopiero po roku rozliczenie roczne. Pamiętać należy o terminowym opłacaniu zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku przedsiębiorców, którzy są VAT-owcami, ale nie mają pod sobą pracowników są zobowiązani do składania deklaracji VAT kwartalne, albo miesięcznie, przy czym istnieje możliwość złożenia deklaracji VAT drogą elektroniczną, bez konieczności odwiedzania Urzędu Skarbowego.

Zostaw odpowiedź