Prowadzenie firmy jest dużym wyzwaniem. Nie zawsze właściciel potrafi przewidzieć wszystkie problemy, kontrolować procesy zachodzące wewnątrz przedsiębiorstwa, czy dokładnie przekalkulować swoje zyski i koszty. Nie wynika to bynajmniej z niewiedzy, tylko często z nadmiaru obowiązków i braku możliwości bycia wszędzie jednocześnie. W takich sytuacjach skorzystanie z profesjonalnego doradztwa biznesowego jest rozsądnym posunięciem.

Działania wewnątrz firmy

Jednymi z działań, które może podjąć taka firma doradcza to przyjrzenie się procesom wewnątrz przedsiębiorstwa. Często zdarza się, że nie są one optymalnie skonstruowane, wiele kroków jest niepotrzebnych, a ilość dokumentów z nimi związanych jest znacznie zawyżona. Minimalizacja procesów biznesowych pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas pracowników, ale także pieniądze wydane na zbędne etaty czy materiały. W zakresie działań firmy zajmującej się doradztwem biznesowym leży także odpowiednie wyszkolenie pracowników, a nawet ich przekwalifikowanie.

Strategiczne działania biznesowe

Doradztwo biznesowe zajmuje się także ustaleniem strategii długoterminowej. Często zdarza się, że choć firma przynosi z początku spore zyski, to po pewnym czasie upada i zaczynają pojawiać się długi. Dzieje się tak z powodu braku ustalenia działań w dalekiej przyszłości. Jeśli przedsiębiorstwo ma się rozwijać i coraz bardziej na siebie zarabiać, potrzebne jest ustalenie takiej strategii. Zbadani mogą zostać także kontrahenci. Współpraca z niektórymi może być całkowicie nieopłacalna, a w stosunku do innych mogły zostać podjęte nieodpowiednie kroki.

Przewaga firm zewnętrznych

Wszystkie z wyżej wymienionych działań może wykonać oddelegowany do tego pracownik firmy badanej albo sam właściciel. Skorzystanie z usług doradcy zewnętrznego może być jednak korzystniejsze. Z pewnością posiada o wiele bogatsze doświadczenie w radzeniu sobie z różnymi problemami. Firma doradcza nie jedno widziała i nie jednym pomogła. Mogą przydzielić wielu pracowników specjalnie dobranych kompetencjami pod charakterystykę badanej działalności. Najczęściej nie będą to tylko pracownicy z obszaru biznesowego, ale także statystycy, analitycy, czasem nawet konsultanci z obszaru IT.

Wynajęcie firmy doradczej nie jest tanie i nie może być tanie, o ile ma być skuteczne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeanalizować samemu wszystkie plusy i minusy oraz sprawdzić, w których obszarach przedsiębiorstwa niezbędne będą zmiany. Najczęściej koszty, które zostały poniesione w wyniku takiego konsultingu, bardzo szybko się zwrócą.

W przypadku braku środków na firmę doradczą można wykupić certyfikat Top Firma. Obejmuje on doradztwo w zakresie prowadzenia działalności.

  1. Bardzo trafny horoskop dziękuję.

  2. Bardzo ciekawy i fajny post. Doradztwo biznesowe jest bardzo niedoceniane przez laików i cenione przez ekspertów :) Warto skorzystać z takowego przy jakiejś sytuacji spornej. wewnątrz firmy może panować pogląd, który będzie nas nakierowywał na błędną decyzję. Dlatego warto poprosić o rade kogoś z zewnątrz. Taką firmę ostatnio znalazłem dzięki znajomemu ( zajrzyj tutaj). Polecam

Zostaw odpowiedź